UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W BOGATYNI WRAZ Z RODZICAMI PORZĄDKOWALI TEREN BOGATYŃSKIEGO ZALEWU
Młodzi działający w ramach projektu „Architekci Przyszłości” 21 maja 2021 roku zorganizowali akcję sprzątania i upiększania bogatyńskiego zalewu. Do wspólnych działań zachęcili również rodziców i uczniów. Za główny cel przyjęli uporządkowanie tego rekreacyjnego miejsca, który od samego początku realizacji projektu CEO „Młodzi w Akcji” znalazł się w centrum ich zainteresowania.
Dzięki wsparciu GPO oraz Urzędu Miasta młodzież posadziła kilka drzew jarzębiny i klonu. Poza zbieraniem śmieci wokół zalewu ważnym punktem było uporządkowanie kamiennych schodów znajdujących się przy drugim stawie. Udało się!!! Efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach oraz w realu. Po skończonych działaniach był czas na integrację przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.
Młodzi nie powiedzieli jeszcze ostatniego zdania w tej sprawie. Obecnie pracują nad ścieżką edukacyjną. Zaprojektowane przez nich tablice staną na terenie zalewu.
Dziękujemy osobom, które odpowiedziały na nasz apel, za zaangażowanie i wspólną pracę.
10 marca 2021 r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja programu „Młodzi w Akcji”, w którym uczestniczyła Szkoła Podstawowa nr 3. Wolontariusze odpowiedzialni za przebieg działań zorganizowali bardzo interesującą debatę, która była podsumowaniem działań w tym programie. Projekt dotyczył poprawy wizerunku bogatyńskiego zalewu i otrzymał nazwę „Architekci przyszłości”.
Zaproszonym gościom zaprezentowano wyniki ankiety, wyrażającej opinię mieszkańców o Bogatyni. Młodzieży z „Trójki” udało się zainteresować wybraną ścieżką tematyczną włodarzy miasta. Prezentacja, argumenty, propozycje działań i pytania spotkały się z niezwykłym zrozumieniem oraz podziwem. Plany poprawy wizerunku bogatyńskiego zalewu przybrały realne kształty. Spotkanie dało nadzieję na zmiany, na współpracę wolontariuszy z włodarzami Bogatyni i zakończyło się merytorycznymi wnioskami.
W spotkaniu udział wzięli: Wojciech Dobrołowicz - pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, Piotr Grześków - Komendant Komisariatu Policji w Bogatyni, Wojciech Smoliński - Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Bożena Mazowiecka - Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, Adam Ignatowicz - Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Mariola Danielewska - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Mirosław Drewniacki - Naczelnik Wydziału Współpracy z Zagranicą i Promocji, Piotr Sudnik- Naczelnik Wydziału Przygotowania i Realizacji Inwestycji, Eugeniusz Kubica – Przewodniczący Komisji Obywatelskiej i Rozwoju, Monika Sawicka - Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni, Beata Wiśniewska - Dyrektor SP nr 3, Ewa Michalak - Wicedyrektor SP3, Anna Hantke – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni, Piotr Ernest - Wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni.
Wolontariusze, którzy pracowali przy realizacji projektu to: Wiktoria Olszewska, Alicja Pluta, Anna Majewska, Agnieszka Majewska, Aleksandra Drewniacka, Dominik Szantyka, Nikodem Dymarski oraz Aleksander Peremicki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie młodzieży i wzięli udział w debacie.
Leokadia Kołodyńska-Zysk, Renata Belkner
My, wolontariusze i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, bierzemy udział w ogólnopolskim programie "Młodzi w Akcji", którego celem jest inspirowanie i podejmowanie nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. W ramach tego programu realizujemy projekt „Architekci przyszłości”, prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jako pełnoprawni obywatele i obywatelki chcielibyśmy współdecydować o tym, jak wygląda okolica, w której mieszkamy, uczymy się i odpoczywamy. Poznaliśmy zdanie mieszkańców przeprowadzając ankietę. Po przeanalizowaniu jej wyników Architekci Przyszłości podjęli decyzję o działaniach na rzecz zagospodarowania i upiększenia terenu bogatyńskiego zalewu. W latach 70-ych ubiegłego wieku zalew był miejscem, gdzie mieszkańcy odpoczywali. Inicjatorem budowy i uatrakcyjnienia tego terenu był ówczesny dyrektor Elektrowni Turów Eugeniusz Mróz. Zwrócił on uwagę na to, że zabytkowe budynki w Radomierzycach i Rybarzowicach są okradane lub niszczone. Postanowił wykorzystać elementy architektoniczne, przenosząc je na zalew. Stworzył wyjątkowe i przepiękne miejsce. Z czasem miejsce to pozbawione patronatu i opieki Elektrowni Turów zostało zaniedbane. Nadal jednak chętnie udają się tam mieszkańcy chcący odpocząć. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i biorąc pod uwagę możliwości naszej grupy postanowiliśmy podjąć działania na rzecz przywrócenia świetności tego miejsca. Już w trakcie badań zwrócili się do nas przedstawiciele UMiG Bogatynia, Wydział Współpracy z Zagranicą i Promocji, którzy zadeklarowali swoją pomoc w dalszych działaniach na rzecz poprawy tego miejsca. Efektem końcowym projektu ma być upiększenie Zalewu i wydanie pamiątkowej fotoksiążki przedstawiającej Zalew dawniej i dziś. Zebrane wnioski i plany dalszych działań przedstawimy lokalnym władzom.
Wiktoria Olszewska, Alicja Pluta, Anna Majewska, Agnieszka Majewska, Aleksandra Drewniacka, Aleksander Peremicki, Dominik Szantyka, Nikodem Dymarski
Opiekunowie: Leokadia Kołodyńska-Zysk, Renata Belkner